
FAQ | Najczęściej zadawane pytania nt treningów personalnych
- Gdzie odbywają się treningi?
Treningi prowadzę w klubie SFC24 w Otwocku, przy ul. Kraszewskiego 83.
Klub działa 24h/7, jest w pełni wyposażony, znajduje się w nim wszystko, co jest niezbędne do udanego treningu, począwszy od wolnych ciężarów, maszyn i wyciągów linkowych, przez strefę cardio i stretchingu, na sali sportów walki skończywszy. - Czy jesteś trenerem z uprawnieniami i czy masz doświadczenie w prowadzeniu treningów personalnych?
Tak, jestem dyplomowanym trenerem personalnym i zawodowym instruktorem kulturystyki z wieloletnim doświadczeniem w pracy z klientem indywidualnym. W tym czasie przeprowadziłem tysiące treningów personalnych z osobami w różnym wieku (od nastolatków po seniorów), na każdym poziomie zaawansowania, także z osobami po urazach i z różnego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi (więcej szczegółów p. zakładka o mnie). - Czy trener personalny musi mieć uprawnienia?
W świetle obowiązujących dziś przepisów tj. w myśl tzw. ustawy deregulacyjnej*) trener nie musi obecnie posiadać uprawnień do wykonywania zawodu. Wszystkie dotychczasowe stopnie trenerskie utraciły swoją ważność.
W związku z powyższym trenerem personalnym może zostać dziś zatem każdy, kto ukończył 18 lat, posiada co najmniej średnie wykształcenie, nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy oraz posiada wiedzę, doświadczenie i umiejętności (niesprawdzane formalnie) z zakresu działalności trenerskiej lub instruktorskiej.
W myśl założeń ustawodawcy to rynek ma weryfikować umiejętności trenerskie poszczególnych trenerów.
*) p. Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów art. 25. oraz Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie art. 41.3 - Czy posiadanie przez trenera uprawnień świadczy o jego profesjonalizmie?
Nie. O profesjonalizmie trenera świadczy jakość świadczonej przez niego usługi i umiejętność przekazania zdobytej wiedzy podopiecznym. Posiadanie uprawnień świadczy jedynie o tym, że ktoś ukończył dany kurs lub szkolenie, zdobył stosowną wiedzę w konkretnej dziedzinie oraz zdał egzamin(y). Nie ma to jednak nic wspólnego z profesjonalizmem. Samo ukończenie szkolenia nie czyni trenera ekspertem.
Można być profesjonalistą w każdym calu, nie posiadając żadnych uprawnień, ale jednocześnie nie można nim być, jeśli nie posiada się stosownej wiedzy i doświadczenia. - Do kogo skierowana jest twoja oferta treningów personalnych?
Współpracuję z szerokim gronem klientów. Prowadzę:
- treningi personalne dla nastolatków od 15. roku życia,
- treningi personalne dla kobiet,
- treningi personalne dla mężczyzn,
- treningi personalne dla seniorów,
- treningi personalne dla osób z nadwagą lub otyłych.
- treningi personalne dla par (dwóch osób).
Więcej szczegółów p. również zakładka o mnie. - Co należy zabrać ze sobą na trening personalny?
Na każde zajęcia personalne należy zabrać strój treningowy, wygodne obuwie sportowe zakrywające palce, wodę do picia (najlepiej 1,5 litra), ręcznik i jednego lub dwa banany.
Dobrze byłoby mieć również rękawiczki do ćwiczeń, a w dalszej perspektywie (w przypadku treningów siłowych) warto byłoby zaopatrzyć się we własny pas treningowy. - Ile czasu trwa pojedynczy trening personalny?
Czas trwania treningu personalnego zależy od stopnia zaawansowania ćwiczącego i jego celu treningowego.
Generalnie obowiązuje zasada skracania jednostki treningowej wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania ćwiczącego.
Dla przykładu - treningi dla początkujących (przy stażu treningowym do 12 miesięcy) ze względu na potrzebę objaśniania, korygowania i prezentowania ćwiczeń trwają zazwyczaj 60 - 70 min. Są to treningi o mniejszej intensywności, jednakże w sposób optymalny dopasowane do możliwości ćwiczącego.
Natomiast treningi dla zaawansowanych (staż treningowy ponad 2 lata) trwają bardzo często nie dłużej niż 50 minut.
Wynika to bezpośrednio z faktu, iż osoby zaawansowane są w stanie (czyli są do tego odpowiednio fizycznie oraz merytorycznie przygotowane) wykonać trening o ogromnej intensywności w bardzo krótkim czasie.
Oczywiście osoby zaawansowane, jeżeli istnieje taka konieczność wynikająca np. z programu lub celu treningowego, mogą wykonywać także treningi o dłuższej rozpiętości czasowej.
Głównym punktem odniesienia, na każdym etapie zaawansowania, będzie jednak zawsze cel treningowy i odpowiednie przygotowanie fizyczne, a także mentalne do wykonania treningu o określonej intensywności. - Jak długo trwa zazwyczaj współpraca z trenerem personalnym?
Czas współpracy z trenerem personalnym zależy wyłącznie od Ciebie i jest ściśle powiązany z Twoim celem treningowym, motywacją do pracy, ilością czasu, jaką możesz poświęcić na treningi oraz możliwościami finansowymi.
Równie dobrze może to być jednorazowe spotkanie, kilkumiesięczne treningi, jak i stała współpraca trwająca latami.
Zazwyczaj powinno się wziąć pod uwagę raczej dłuższą, niż krótszą współpracą, w szczególności jeśli mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami.
Należy również mieć świadomość, że wszelkie drogi prowadzące na skróty, to zazwyczaj drogi donikąd. W treningach personalnych nie ma miejsca na takie działanie.
Dla przykładu, bezpieczne odchudzanie (pominąwszy sytuacje ratujące życie) - to utrata wagi w granicach 1,5 kg do maks. 2,5 kg miesięcznie.
Jeżeli zatem Twoja nadwaga wynosi ok. 6 kg, to potrzebujesz w granicach 3-4 miesięcy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu w sposób bezpieczny dla zdrowia i uniknąć tym samym efektu jo-jo.
Jeżeli planujesz podjąć współpracę ze mną - wszystkie szczegóły omówimy na bezpłatnym spotkaniu organizacyjnym. - Ile razy w tygodniu muszę ćwiczyć, aby uzyskać widoczne efekty?
Jeden lub dwa treningi w tygodniu będą zawsze lepszym rozwiązaniem niż brak treningów w ogóle. Jednak przy takiej częstotliwości nie należy spodziewać się spektakularnych wyników.
Przy jednym lub dwóch treningach tygodniowo na pewno poprawie ulegnie zdrowie i kondycja fizyczna, jednak aby móc zauważyć zmiany w organizmie "gołym okiem", częstotliwość treningów powinna być nieco większa.
W zależności od celu treningowego optymalnym rozwiązaniem dla osób początkujących (staż treningowy do 12 miesięcy) będą trzy treningi tygodniowo w pierwszym półroczu, ew. dopiero od szóstego miesiąca, w zależności od predyspozycji i czynionych postępów - cztery treningi w tygodniu.
Jeżeli jednak nadal czynić będziesz dobre postępy przy trzech treningach tygodniowo - wówczas nie ma potrzeby przechodzenia na wyższy poziom.
Dla osób średniozaawansowanych (staż treningowy 12-24 miesięcy) - będą to cztery treningi tygodniowo.
Dla osób zaawansowanych (staż treningowy powyżej 24 miesięcy) - cztery i więcej treningów tygodniowo. - Ile muszę czekać na pierwsze rezultaty ćwiczeń z trenerem personalnym?
Pierwsze efekty ćwiczeń zobaczysz już następnego dnia po pierwszym treningu (a jeśli trening odbywał się z rana, to nawet tego samego dnia wieczorem), w postaci łagodnego (czasem większego, czasem mniejszego) bólu mięśni.
Stan taki oznacza, że trening odniósł swój skutek (czyli mięśnie wykonały większą pracę, niż ta, do której były na co dzień przystosowane) i rozpoczął się w organizmie proces regeneracyjny.
Bóle mięśniowe możesz początkowo odczuwać po każdym treningu, jednak z biegiem czasu organizm zaadaptuje się do nowego reżimu treningowego i następnego dnia po treningu, zamiast bólu mięśniowego, będziesz raczej odczuwać przyjemne napięcie mięśni oraz chęć do tzw. "przeciągania się".
W początkowym okresie, niemal z treningu na trening obserwować będziesz u siebie także oznaki zwiększonej sprawności fizycznej, poprawę koordynacji oraz przyrosty siły mięśniowej.
Ponieważ treningi wpływają także na zdrowie psychiczne, już od pierwszych zajęć możesz odczuwać spadek poziomu stresu oraz poprawę jakości snu.
Jeżeli chodzi o pierwsze widoczne zmiany w sylwetce powinnaś / powinieneś zobaczyć je już po ok. miesiącu ćwiczeń.
- Mam kilka celów do zrealizowania. Czy będą one realizowane po kolei czy wszystkie na raz?
Współpraca z trenerem personalnym wiąże się z optymalizacją wszystkich działań w taki sposób, aby klient mógł zrealizować swój cel w sposób możliwie najszybszy, bezpieczny i trwały.
W związku z tym, tam gdzie tylko będzie to możliwe, Twoje cele zostaną połączone i będą realizowane równolegle.
Tam gdzie nie będzie takiej możliwości, będą realizowane po kolei. Jeśli Twój cel treningowy jest dosyć złożony (skomplikowany), może zostać dodatkowo (i najprawdopodobniej tak się stanie) podzielony na mniejsze cele, które realizowane będą etapami. - Jestem osobą bardzo ambitną i zmotywowaną. Jak szybko będę mógł / mogła rozpocząć wykonywanie bardzo intensywnych treningów?
Główną zaletą treningów personalnych jest dopasowanie ich intensywności do możliwości ćwiczącego, w zależności od stopnia zaawansowania treningowego.
Dzięki temu zarówno początkujący jak i zaawansowani czynią optymalne postępy. Oznacza to, że treningi są wyczerpujące zarówno dla jednych, jak i drugich.
Różnica polega jedynie na tym, że osoba zaawansowana lepiej znosi wysiłek i jest w stanie wykonywać treningi o ogromnej intensywności, w krótszym czasie, bez uszczerbku dla zdrowia.
Mimo iż treningi na każdym etapie zaawansowania są odpowiednio intensywne, to jednak pierwsze trzy do sześciu miesięcy należy zdecydowanie potraktować jako czas nauki, poznawania reakcji własnego organizmu na bodźce / obciążenia treningowe, uczenia się tzw. czucia mięśniowego, nabierania sportowych nawyków, a przede wszystkim przygotowania stawów, ścięgien i więzadeł do ciężkich treningów w późniejszym okresie.
Pierwsze trzy do sześciu miesięcy to tzw. okres wstępny, przygotowawczy lub rozruchowy. Bez tego okresu nie będziesz w stanie wykonywać naprawdę intensywnych treningów w późniejszym czasie.
Okresu tego nie można przeskoczyć, jeżeli rozpoczynasz treningi jako osoba początkująca, ponieważ grozi to nabawieniem się kontuzji czyli de facto wykluczeniem z treningów, a w najlepszym przypadku przetrenowaniem, kłopotami zdrowotnymi (ciągłym zmęczenie, łapaniem co chwila infekcji) i stagnacją w treningach. - Mam ponad 40 lat. Czy na podjęcie aktywności fizycznej nie jest już za późno i czy zdołam jeszcze cokolwiek osiągnąć?
Aby uzyskiwać jak najlepsze wyniki w sporcie, dobrze byłoby zatroszczyć się o sprawność fizyczną w jak najmłodszym wieku. Jednakże nigdzie nie jest powiedziane, że osoby po 40-tce nie mogą zająć się sportem na poważnie i czynić z tego tytułu znacznych postępów. Jednym z rodzajów treningów jakie prowadzę są treningi personalne dla seniorów, a więc osób grubo po 40 roku życia.
Na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno.
Rozpoczynając treningi po 40-tce, a nawet w późniejszym wieku - wciąż masz wystarczająco dużo czasu, aby zbudować piękną sylwetkę, a przy okazji zadbać także o zdrowie, zanim wiek zacznie odciskać swoje piętno.
Jedna ważna uwaga - jeżeli jesteś w dojrzałym wieku, a ostatnią aktywnością fizyczną były zajęcia WF-u w szkole średniej, powinieneś/powinnaś przed rozpoczęciem regularnych treningów zasięgnąć porady lekarza i przeprowadzić podstawowe badania pod kątem wykrycia ew. niedomagań serca, bądź innych schorzeń, które mogłyby stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia lub życia. - Chciał(a)bym podjąć współpracę z trenerem personalnym, ale od wielu lat nie miałem / miałam do czynienia ze sportem i obawiam się czy podołam ciężkim treningom.
Współpraca z trenerem personalnym tym różni się od pracy grupowej (a nawet od pracy samodzielnej), że trener osobisty potrafi dopasować intensywność treningów, rodzaje ćwiczeń i stosowane metody treningowe w sposób optymalny do stopnia zaawansowania czyli do możliwości osoby podejmującej taką współpracę.
Każdy trening, który z Tobą przeprowadzę będzie więc na tyle intensywny, abyś po pierwsze, był(a) w stanie go wykonać, po drugie, uczynił(a) to bez uszczerbku na zdrowiu, i wreszcie po trzecie, byś w dłuższej perspektywie czasu był(a) w stanie czynić postępy gwarantujące osiągnięcie zamierzonego celu. - Jestem po urazach i mam problemy zdrowotne. Czy to nie wyklucza mnie z ćwiczeń?
Generalnie po wielu urazach i przy różnych problemach zdrowotnych wskazana jest aktywność fizyczna. Wśród moich klientów są również tacy, którzy zmagają się z różnymi dolegliwościami.
Jednak przed rozpoczęciem współpracy z trenerem personalnym należy zawsze zasięgnąć porady u lekarza prowadzącego. Jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarskich co do podjęcia aktywności fizycznej, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli rozpocząć regularne treningi.
Na spotkaniu organizacyjnym musisz mi jednak powiedzieć o swoich dolegliwościach (informacje te w związku z ich poufnością pozostaną tylko do mojej wiadomości).
Przygotowując dla Ciebie program treningowy, wezmę pod uwagę ew. ograniczenia wynikające z przebytych urazów / chorób i wszystkie zalecenia lekarza.
Wojciech Kowalczyk
trener personalny, Otwock